Q 11-08-031JEE MainJEE Main 2025 (28 Jan, Shift 2)Easy
The volume contraction of a solid copper cube of edge length $10\ \text{cm}$, when subjected to a hydraulic pressure of $7\times10^6\ \text{Pa}$, would be ______ $\text{mm}^3$. (Given bulk modulus of copper $= 1.4\times10^{11}\ \text{N m}^{-2}$)
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 50
$$\Delta V = \frac{pV}{B} = \frac{7\times10^6\times10^{-3}}{1.4\times10^{11}} = 5\times10^{-8}\ \text{m}^3 = 50\ \text{mm}^3$$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics