Q 11-08-030JEE MainJEE Main 2025 (24 Jan, Shift 2)Easy
The increase in pressure required to decrease the volume of a water sample by $0.2\%$ is $P\times10^5\ \text{N m}^{-2}$. Bulk modulus of water is $2.15\times10^9\ \text{N m}^{-2}$. The value of $P$ is ______.
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 43
$$\Delta p = B\frac{|\Delta V|}{V} = 2.15\times10^9\times0.002 = 4.3\times10^6\ \text{N/m}^2 = 43\times10^5\ \text{N/m}^2$$
$P = 43$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics