Q 11-08-032JEE MainJEE Main 2025 (29 Jan, Shift 1)Easy
The fractional compression $\left(\dfrac{\Delta V}{V}\right)$ of water at a depth of $2.5\ \text{km}$ below sea level is ______ %. Given, the bulk modulus of water $= 2\times10^9\ \text{N m}^{-2}$, density of water $= 10^3\ \text{kg m}^{-3}$, acceleration due to gravity $g = 10\ \text{m s}^{-2}$.
Answer: (A) $1.25$
Extra pressure at depth: $p = \rho gh = 10^3\times10\times2500 = 2.5\times10^7\ \text{Pa}$.
$$\frac{\Delta V}{V} = \frac{p}{B} = \frac{2.5\times10^7}{2\times10^9} = 0.0125 = 1.25\%$$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics