Q 11-08-026JEE MainJEE Main 2026 (4 Apr, Shift 1)Easy
The increase in the pressure required to decrease the volume ($\Delta V$) of water is $6.3 \times 10^7\ \text{N/m}^2$. The percentage decrease in the volume is ______.
(Bulk modulus of water $= 2.1 \times 10^9\ \text{N/m}^2$.)
Answer: (B) $3\%$
$\dfrac{\Delta V}{V} = \dfrac{\Delta p}{B} = \dfrac{6.3 \times 10^7}{2.1 \times 10^9} = 0.03 = 3\%$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics