Q 11-08-024JEE MainJEE Main 2026 (5 Apr, Shift 2)Easy
A copper wire of length $3$ m is stretched by $3$ mm by applying an external force. The volume of the wire is $600 \times 10^{-6}\ \text{m}^3$. The elastic potential energy stored in the wire in stretched condition would be ______ J. (Given Young modulus of copper $= 1.1 \times 10^{11}\ \text{N/m}^2$)
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 33
Strain $= \dfrac{3 \times 10^{-3}}{3} = 10^{-3}$.
$U = \dfrac{1}{2}Y(\text{strain})^2 \times V = \dfrac{1}{2} \times 1.1 \times 10^{11} \times 10^{-6} \times 600 \times 10^{-6} = 33$ J.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics