Q 11-08-023JEE MainJEE Main 2026 (5 Apr, Shift 1)Easy
A cube has side length $5$ cm and modulus of rigidity $10^5\ \text{N/m}^2$. The displacement produced by a force of $10$ N in the upper face of cube is ______ mm.
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 2
Shear stress $= \dfrac{10}{(0.05)^2} = 4000$ N/m². Shear strain $= \dfrac{4000}{10^5} = 0.04$.
Displacement of the top face $= 0.04 \times 5$ cm $= 0.2$ cm $= 2$ mm.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics