Q 11-08-018JEE MainJEE Main 2026 (6 Apr, Shift 1)Medium
A lift of mass $1600$ kg is supported by thick iron wire. If the maximum stress which the wire can withstand is $4 \times 10^8\ \text{N/m}^2$ and its radius is $4$ mm, then maximum acceleration the lift can take is ______ $\text{m/s}^2$. (take $g = 10\ \text{m/s}^2$ and $\pi = 3.14$)
Answer: (A) $2.56$
Maximum tension: $T = \sigma A = 4 \times 10^8 \times 3.14 \times (4 \times 10^{-3})^2 = 20096$ N.
Accelerating upward: $T - mg = ma$, so
$$a = \frac{20096}{1600} - 10 = 12.56 - 10 = 2.56\ \text{m/s}^2$$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics