Q 11-09-011NEETJEE MainEasy
In a hydraulic lift the small and large pistons have areas $10\ \text{cm}^2$ and $500\ \text{cm}^2$. A force of $200$ N on the small piston can support a mass of ($g = 10$ m s$^{-2}$)
Answer: (B) $1000$ kg
By Pascal's law the pressure is the same on both pistons:
$F_2 = F_1\dfrac{A_2}{A_1} = 200 \times 50 = 10^4$ N, which supports a mass of $\dfrac{10^4}{10} = 1000$ kg.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics