Q 11-09-013NEETJEE MainMedium
An iceberg of density $900$ kg m$^{-3}$ floats in sea water of density $1030$ kg m$^{-3}$. The fraction of its volume above the water surface is about
Answer: (D) $12.6\%$
Floating: weight = buoyancy, so the fraction under water is $\dfrac{900}{1030} \approx 0.874$.
Fraction above water $= 1 - 0.874 = 0.126 = 12.6\%$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics