Q 11-09-010NEETJEE MainEasy
The absolute pressure at a depth of $10$ m in a freshwater lake is about (atmospheric pressure $= 10^5$ Pa, density of water $= 1000$ kg m$^{-3}$, $g = 10$ m s$^{-2}$)
Answer: (A) $2 \times 10^5$ Pa
$p = p_0 + \rho g h = 10^5 + 1000 \times 10 \times 10 = 2 \times 10^5$ Pa.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics