Q 12-07-069JEE MainJEE Main 2024 (31 Jan, Shift 2)Easy
An AC voltage $V = 20\sin200\pi t$ is applied to a series LCR circuit which drives a current $I = 10\sin\left(200\pi t + \dfrac\pi3\right)$. The average power dissipated is:
Answer: (D) $50\ \text{W}$
$$P = \tfrac12V_0I_0\cos\phi = \tfrac12\times20\times10\times\cos60^\circ = 50\ \text{W}$$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics