Q 12-07-075JEE MainJEE Main 2023 (31 Jan, Shift 2)Easy
An alternating voltage source $V=260\sin(628t)$ is connected across a pure inductor of $5\ \text{mH}$. Inductive reactance in the circuit is
Answer: (A) $3.14\ \Omega$
$X_L=\omega L=628\times5\times10^{-3}=3.14\ \Omega$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics