Q 12-07-076JEE MainJEE Main 2023 (31 Jan, Shift 2)Easy
A series LCR circuit consists of $R=80\ \Omega$, $X_L=100\ \Omega$ and $X_C=40\ \Omega$. The input voltage is $2500\cos(100\pi t)$ V. The amplitude of current in the circuit is ______ A.
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 25
$Z=\sqrt{80^2+(100-40)^2}=100\ \Omega$, so $I_0=\dfrac{2500}{100}=25\ \text{A}$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics