Q 12-07-068JEE MainJEE Main 2024 (30 Jan, Shift 2)Medium
A power transmission line feeds input power at $2.3\ \text{kV}$ to a step-down transformer with its primary winding having $3000$ turns. The output power is delivered at $230\ \text{V}$ by the transformer. The current in the primary of the transformer is $5\ \text{A}$ and its efficiency is $90\%$. The winding of the transformer is made of copper. The output current of the transformer is ______ A.
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 45
Input power $= 2300\times5 = 11500\ \text{W}$. Output power $= 0.9\times11500 = 10350\ \text{W}$.
$$I_s = \frac{10350}{230} = 45\ \text{A}$$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics