Q 12-07-064JEE MainJEE Main 2024 (9 Apr, Shift 2)Easy
A capacitor of reactance $4\sqrt3\ \Omega$ and a resistor of resistance $4\ \Omega$ are connected in series with an ac source of peak value $8\sqrt2\ \text{V}$. The power dissipation in the circuit is ______ W.
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 4
$$Z = \sqrt{4^2 + (4\sqrt3)^2} = 8\ \Omega,\qquad V_{rms} = 8\ \text{V},\qquad I_{rms} = 1\ \text{A}$$
$$P = I_{rms}^2R = 1\times4 = 4\ \text{W}$$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics