Q 11-05-096JEE MainJEE Main 2023 (24 Jan, Shift 1)Easy
A spherical body of mass $2\ \text{kg}$ starting from rest acquires a kinetic energy of $10000\ \text{J}$ at the end of $5^\text{th}$ second. The force acted on the body is ______ N.
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 40
$\tfrac12\times2\times v^2=10000\Rightarrow v=100\ \text{m s}^{-1}$.
$a=\dfrac{100}{5}=20\ \text{m s}^{-2}$, $F=ma=40\ \text{N}$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics