Q 11-05-101JEE MainJEE Main 2023 (15 Apr, Shift 1)Easy
A block of mass $10\ \text{kg}$ is moving along $x$-axis under the action of force $F=5x$ N. The work done by the force in moving the block from $x=2$ m to $4$ m will be ______ J.
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 30
$W=\displaystyle\int_2^45x\,dx=\frac52(16-4)=30\ \text{J}$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics