Q 11-05-104JEE MainJEE Main 2023 (11 Apr, Shift 2)Medium
A block of mass $5\ \text{kg}$ starting from rest is pulled up on a smooth incline plane making an angle of $30^\circ$ with horizontal with an effective acceleration of $1\ \text{m s}^{-2}$. The power delivered by the pulling force at $t=10$ s from the start is ______ W. [Use $g=10\ \text{m s}^{-2}$] (Calculate the nearest integer value)
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 300
$F=mg\sin30^\circ+ma=25+5=30\ \text{N}$; at $t=10$ s, $v=10\ \text{m s}^{-1}$.
$P=Fv=300\ \text{W}$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics