Q 11-11-083JEE MainJEE Main 2023 (24 Jan, Shift 1)Medium
$1\ \text{g}$ of a liquid is converted to vapour at $3\times10^5\ \text{Pa}$ pressure. If $10\%$ of the heat supplied is used for increasing the volume by $1600\ \text{cm}^3$ during this phase change, then the increase in internal energy in the process will be
Answer: (A) $4320\ \text{J}$
Work done $W=P\Delta V=3\times10^5\times1600\times10^{-6}=480\ \text{J}$, which is $10\%$ of the heat, so $Q=4800\ \text{J}$.
$\Delta U=Q-W=4800-480=4320\ \text{J}$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics