Q 12-14-030NEETJEE MainMedium
In a transistor the emitter current is $5$ mA and the base current is $100\ \mu$A. The current gain $\beta = I_C/I_B$ is
Answer: (A) $49$
$I_C = I_E - I_B = 5 - 0.1 = 4.9$ mA.
$\beta = \dfrac{4.9\ \text{mA}}{0.1\ \text{mA}} = 49$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics