Q 11-02-079JEE MainJEE Main 2023 (13 Apr, Shift 2)Easy
The distance travelled by an object in time $t$ is given by $s=2.5t^2$. The instantaneous speed of the object at $t=5$ s will be
Answer: (A) $25\ \text{m s}^{-1}$
$v=\dfrac{ds}{dt}=5t=25\ \text{m s}^{-1}$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics