Q 11-02-078JEE MainJEE Main 2023 (25 Jan, Shift 2)Easy
The distance travelled by a particle is related to time $t$ as $x=4t^2$. The velocity of the particle at $t=5$ s is
Answer: (A) $40\ \text{m s}^{-1}$
$v=\dfrac{dx}{dt}=8t=40\ \text{m s}^{-1}$ at $t=5$ s.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics