Q 11-02-076JEE MainJEE Main 2023 (24 Jan, Shift 2)Easy
The velocity–time graph of a body moving in a straight line is shown in figure. The ratio of displacement and distance travelled by the body in time $0$ to $10$ s is
Answer: (C) $1:3$
Areas under the graph: $0$–$2$ s: $+16$; $2$–$4$ s: $-8$; $4$–$8$ s: $+16$; $8$–$10$ s: $-8$ (in m).
Displacement $=16-8+16-8=16\ \text{m}$; distance $=16+8+16+8=48\ \text{m}$. Ratio $=1:3$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics