Q 11-03-087JEE MainJEE Main 2023 (24 Jan, Shift 1)Easy
The maximum vertical height to which a man can throw a ball is $136\ \text{m}$. The maximum horizontal distance up to which he can throw the same ball is
Answer: (C) $272\ \text{m}$
Thrown vertically: $H=\dfrac{u^2}{2g}=136\ \text{m}$. Maximum range (at $45^\circ$): $R=\dfrac{u^2}{g}=2H=272\ \text{m}$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics