Q 11-04-120JEE MainJEE Main 2023 (11 Apr, Shift 2)Medium
A body of mass $500\ \text{g}$ moves along $x$-axis such that its velocity varies with displacement $x$ according to the relation $v=10\sqrt x\ \text{m s}^{-1}$. The force acting on the body is
Answer: (B) $25\ \text{N}$
$a=v\dfrac{dv}{dx}=10\sqrt x\times\dfrac{10}{2\sqrt x}=50\ \text{m s}^{-2}$, so $F=0.5\times50=25\ \text{N}$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics