Q 11-04-124JEE MainJEE Main 2023 (6 Apr, Shift 2)Easy
A child of mass $5\ \text{kg}$ is going round a merry-go-round that makes $1$ rotation in $3.14$ s. The radius of the merry-go-round is $2\ \text{m}$. The centrifugal force on the child will be
Answer: (B) $40\ \text{N}$
$\omega=\dfrac{2\pi}{3.14}=2\ \text{rad s}^{-1}$; $F=m\omega^2r=5\times4\times2=40\ \text{N}$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics