Q 11-04-073JEE MainJEE Main 2024 (1 Feb, Shift 2)Easy
A body of mass $4\ \text{kg}$ experiences two forces $\vec F_1 = 5\hat i + 8\hat j + 7\hat k$ and $\vec F_2 = 3\hat i - 4\hat j - 3\hat k$. The acceleration acting on the body is
Answer: (C) $2\hat i + \hat j + \hat k$
$$\vec F = \vec F_1 + \vec F_2 = 8\hat i + 4\hat j + 4\hat k,\qquad \vec a = \frac{\vec F}{m} = 2\hat i + \hat j + \hat k$$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics