Q 11-04-057JEE MainJEE Main 2026 (4 Apr, Shift 2)Easy
At $t = 0$, a body of mass $100$ g starts moving under the influence of a force $(5\hat{i} + 10\hat{j})$ N. After $2$ s its position is $(2x\hat{i} + 5y\hat{j})$ m. The ratio $x : y$ is ______.
Answer: (D) $5 : 4$
$\vec{a} = \dfrac{\vec{F}}{m} = 50\hat{i} + 100\hat{j}$ m/s². Starting from rest (at the origin), after $2$ s:
$$\vec{r} = \frac{1}{2}\vec{a}t^2 = 100\hat{i} + 200\hat{j}$$
$2x = 100 \Rightarrow x = 50$; $5y = 200 \Rightarrow y = 40$. So $x : y = 5 : 4$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics