Q 11-12-041JEE MainJEE Main 2024 (1 Feb, Shift 2)Easy
If the root mean square velocity of a hydrogen molecule at a given temperature and pressure is $2\ \text{km s}^{-1}$, the root mean square velocity of oxygen at the same condition in $\text{km s}^{-1}$ is
Answer: (B) $0.5$
$v_{rms} = \sqrt{\dfrac{3RT}{M}} \propto \dfrac{1}{\sqrt M}$:
$$v_{O_2} = 2\sqrt{\frac{2}{32}} = 2\times\frac14 = 0.5\ \text{km s}^{-1}$$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics