Q 12-07-052JEE MainJEE Main 2024 (5 Apr, Shift 2)Easy
A series LCR circuit is subjected to an ac signal of $200\ \text{V}$, $50\ \text{Hz}$. If the voltage across the inductor ($L = 10\ \text{mH}$) is $31.4\ \text{V}$, then the current in this circuit is
Answer: (C) $10\ \text{A}$
$X_L = 2\pi fL = 2\times3.14\times50\times0.01 = 3.14\ \Omega$.
$$I = \frac{V_L}{X_L} = \frac{31.4}{3.14} = 10\ \text{A}$$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics