Q 11-14-044JEE MainJEE Main 2024 (8 Apr, Shift 2)Easy
A plane progressive wave is given by $y = 2\cos2\pi(330t - x)\ \text{m}$. The frequency of the wave is:
Answer: (A) $330\ \text{Hz}$
Comparing with $y = A\cos(2\pi ft - kx)$: $2\pi f = 2\pi\times330$, so $f = 330\ \text{Hz}$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics