Q 11-13-079JEE MainJEE Main 2023 (10 Apr, Shift 2)Easy
A rectangular block of mass $5\ \text{kg}$ attached to a horizontal spiral spring executes simple harmonic motion of amplitude $1\ \text{m}$ and time period $3.14\ \text{s}$. The maximum force exerted by spring on block is ______ N.
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 20
$\omega=\dfrac{2\pi}{3.14}=2\ \text{rad s}^{-1}$. $F_{max}=m\omega^2A=5\times4\times1=20\ \text{N}$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics