Q 12-13-046JEE MainJEE Main 2024 (27 Jan, Shift 1)Easy
In a nuclear fission process, a high mass nuclide ($A \approx 236$) with binding energy $7.6\ \text{MeV/nucleon}$ dissociated into two middle mass nuclides ($A \approx 118$), having binding energy of $8.6\ \text{MeV/nucleon}$. The energy released in the process would be ______ MeV.
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 236
Energy released = final total binding energy − initial total binding energy:
$$E = 2\times118\times8.6 - 236\times7.6 = 236\times(8.6-7.6) = 236\ \text{MeV}$$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics