Q 12-13-027JEE MainMedium
Each fission of U-235 releases about $200$ MeV. Find the number of fissions per second needed to produce $1$ W of power, in units of $10^{10}$. ($1$ MeV $= 1.6 \times 10^{-13}$ J; give one decimal place)
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 3.1
Energy per fission $= 200 \times 1.6 \times 10^{-13} = 3.2 \times 10^{-11}$ J. Fissions per second $= \dfrac{1}{3.2 \times 10^{-11}} \approx 3.1 \times 10^{10}$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics