Q 11-02-058JEE MainJEE Main 2024 (4 Apr, Shift 2)Easy
A bus moving along a straight highway with a speed of $72\ \text{km/h}$ is brought to a halt within $4\ \text{s}$ after applying the brakes. The distance travelled by the bus during this time (assume the retardation is uniform) is ______ m.
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 40
$u = 72\ \text{km/h} = 20\ \text{m/s}$, final speed 0 in $4\ \text{s}$.
$$s = \frac{u + v}{2}t = \frac{20 + 0}{2}\times4 = 40\ \text{m}$$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics