Q 11-02-057JEE MainJEE Main 2024 (4 Apr, Shift 1)Easy
A body travels $102.5\ \text{m}$ in the $n^{\text{th}}$ second and $115.0\ \text{m}$ in the $(n+2)^{\text{th}}$ second. The acceleration is
Answer: (A) $6.25\ \text{m/s}^2$
Distance in the $n^{\text{th}}$ second: $s_n = u + \dfrac{a}{2}(2n - 1)$.
$$s_{n+2} - s_n = 2a \Rightarrow 115.0 - 102.5 = 2a \Rightarrow a = 6.25\ \text{m/s}^2$$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics