Q 11-03-047JEE MainJEE Main 2026 (4 Apr, Shift 2)Easy
A gun mounted on the ground fires bullets in all directions with same speed. The farthest distance the bullets could reach is $6.4$ m. The speed of the bullets from the gun is ______ m/s. (take $g = 10\ \text{m/s}^2$)
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 8
The maximum range (at $45^\circ$) is $\dfrac{u^2}{g} = 6.4$, so $u^2 = 64$ and $u = 8$ m/s.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics