Q 11-03-046JEE MainJEE Main 2026 (4 Apr, Shift 2)Easy
If $x$ and $y$ coordinates of a projectile as a function of time $(t)$ are given as $24t$ and $43.6t - 4.9t^2$, respectively, then the angle (in degrees) made by the projectile with horizontal when $t = 2$ s is ______.
Answer: (B) $45$
$v_x = 24$ m/s and $v_y = 43.6 - 9.8t = 43.6 - 19.6 = 24$ m/s at $t = 2$ s.
$\tan\theta = \dfrac{v_y}{v_x} = 1$, so $\theta = 45^\circ$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics