Q 11-08-057JEE MainJEE Main 2023 (11 Apr, Shift 1)Easy
The length of a wire becomes $l_1$ and $l_2$ when $100\ \text{N}$ and $120\ \text{N}$ tension are applied respectively. If $10l_2=11l_1$, then the natural length of wire will be $\dfrac1xl_1$. Here the value of $x$ is ______.
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 2
$l_1=L+100k$, $l_2=L+120k$. From $10l_2=11l_1$: $10L+1200k=11L+1100k\Rightarrow L=100k$.
Then $l_1=2L$, so $L=\dfrac{l_1}{2}$ and $x=2$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics