Q 11-04-081JEE MainJEE Main 2024 (6 Apr, Shift 2)Easy
A body of weight $200\ \text{N}$ is suspended from a tree branch through a chain of mass $10\ \text{kg}$. The branch pulls the chain with a force equal to (take $g = 10\ \text{m/s}^2$)
Answer: (C) $300\ \text{N}$
The branch supports the body and the chain: $F = 200 + 10\times10 = 300\ \text{N}$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics