Q 11-07-059JEE MainJEE Main 2024 (4 Apr, Shift 2)Easy
A $90\ \text{kg}$ body placed at a distance $2R$ from the surface of the earth experiences a gravitational pull of ($R$ = radius of earth, $g = 10\ \text{m s}^{-2}$)
Answer: (A) $100\ \text{N}$
Distance from the centre $= 3R$, so $g' = \dfrac{g}{9}$.
$$F = mg' = \frac{90\times10}{9} = 100\ \text{N}$$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics