Q 12-06-066JEE MainJEE Main 2023 (30 Jan, Shift 2)Easy
In an ac generator, a rectangular coil of $100$ turns each having area $14\times10^{-2}\ \text{m}^2$ is rotated at $360\ \text{rev min}^{-1}$ about an axis perpendicular to a uniform magnetic field of magnitude $3.0\ \text{T}$. The maximum value of the emf produced will be ______ V. [Take $\pi=\frac{22}{7}$]
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 1584
$\omega=2\pi\times\dfrac{360}{60}=12\pi\ \text{rad s}^{-1}$.
$$\varepsilon_0=NBA\omega=100\times3\times0.14\times12\times\frac{22}{7}=1584\ \text{V}$$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics