Q 12-12-055JEE MainJEE Main 2024 (9 Apr, Shift 2)Easy
A hydrogen atom in ground state is given an energy of $10.2\ \text{eV}$. How many spectral lines will be emitted due to transition of electrons?
Answer: (D) 1
$E_2 - E_1 = -3.4 - (-13.6) = 10.2\ \text{eV}$, so the atom is excited to $n = 2$. From $n = 2$ the only transition is $2 \to 1$: one spectral line.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics