Q 12-07-061JEE MainJEE Main 2024 (8 Apr, Shift 2)Easy
An alternating emf $E = 110\sqrt2\sin100t$ volt is applied to a capacitor of $2\ \mu\text{F}$. The rms value of current in the circuit is ______ mA.
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 22
$$X_C = \frac{1}{\omega C} = \frac{1}{100\times2\times10^{-6}} = 5000\ \Omega,\qquad E_{rms} = 110\ \text{V}$$
$$I_{rms} = \frac{110}{5000} = 0.022\ \text{A} = 22\ \text{mA}$$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics