Q 12-14-076JEE MainJEE Main 2024 (30 Jan, Shift 1)Medium
A Zener diode of breakdown voltage $10\ \text{V}$ is used as a voltage regulator as shown in the figure. The current through the Zener diode is
Answer: (C) $30\ \text{mA}$
The Zener holds the load at $10\ \text{V}$.
Current through the $200\ \Omega$ resistor: $\dfrac{20 - 10}{200} = 50\ \text{mA}$.
Load current: $\dfrac{10}{500} = 20\ \text{mA}$.
Zener current: $50 - 20 = 30\ \text{mA}$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics