Q 12-14-020NEETJEE MainTop questionMedium
A Zener diode with breakdown voltage $6$ V is used as a voltage regulator. It is connected to a $15$ V supply through a series resistor of $500\ \Omega$, and a load of $1.5\ \text{k}\Omega$ is connected across the Zener. The current through the Zener diode is
Answer: (D) $14$ mA
The load gets the Zener voltage, $6$ V: $I_L = \dfrac{6}{1500} = 4$ mA.
Current through the series resistor: $I = \dfrac{15 - 6}{500} = 18$ mA.
Zener current $= 18 - 4 = 14$ mA.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics