Q 12-04-085JEE MainJEE Main 2024 (27 Jan, Shift 2)Easy
A current of $200\ \mu\text{A}$ deflects the coil of a moving coil galvanometer through $60^\circ$. The current to cause deflection through $\dfrac{\pi}{10}$ radian is:
Answer: (C) $60\ \mu\text{A}$
In a moving coil galvanometer $\theta \propto I$. With $60^\circ = \dfrac\pi3$ rad:
$$I = 200\times\frac{\pi/10}{\pi/3} = 200\times\frac{3}{10} = 60\ \mu\text{A}$$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics