Q 11-12-072JEE MainJEE Main 2023 (10 Apr, Shift 2)Easy
A gas mixture consists of $2$ moles of oxygen and $4$ moles of neon at temperature $T$. Neglecting all vibrational modes, the total internal energy of the system will be
Answer: (A) $11RT$
$U=n_1\tfrac52RT+n_2\tfrac32RT=2\times\tfrac52RT+4\times\tfrac32RT=5RT+6RT=11RT$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics