Q 11-07-084JEE MainJEE Main 2023 (24 Jan, Shift 1)Easy
The weight of a body at the surface of earth is $18\ \text{N}$. The weight of the body at an altitude of $3200\ \text{km}$ above the earth's surface is (given, radius of earth $R_e=6400\ \text{km}$)
Answer: (D) $8\ \text{N}$
$h=\dfrac{R}{2}$, so $W'=W\left(\dfrac{R}{R+h}\right)^2=18\times\left(\dfrac{2}{3}\right)^2=8\ \text{N}$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics