Q 12-02-070JEE MainJEE Main 2024 (27 Jan, Shift 1)Medium
The charge accumulated on the capacitor connected in the following circuit is ______ $\mu\text{C}$. (Given $C = 150\ \mu\text{F}$)
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 400
In steady state no current flows through the capacitor, so each arm carries a steady current.
Arm through A ($1\ \Omega$ then $2\ \Omega$): current $= \dfrac{10}{3}\ \text{A}$, so
$$V_A = 10 - \frac{10}{3}\times1 = \frac{20}{3}\ \text{V}$$
Arm through B ($6\ \Omega$ then $4\ \Omega$): current $= 1\ \text{A}$, so $V_B = 10 - 6 = 4\ \text{V}$.
$$Q = C(V_A - V_B) = 150\times\left(\frac{20}{3} - 4\right) = 150\times\frac83 = 400\ \mu\text{C}$$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics